The 58th Annual Awards Banquet

The 58th Annual Awards Banquet was held on Tuesday, February 21, 2017 at The Harbert Center.  It was a great evening as we recognized our local engineering professionals for their accomplishments in improving our communities and advancing our profession.  In addition, the ECOB Foundation awarded three $1,500 scholarships to freshmen pursuing engineering degrees at ABET-accredited programs in the state of Alabama.  (For more information about ECOB’s scholarship program, please click here.)

A big thank you to our corporate sponsors for making this year's banquet a huge success!

 SAVE THE DATE!  The 59th Annual Awards Banquet will be held on Tuesday, February 20, 2018.

PAST AWARD WINNERS

Engineer of the Year
  • 2016 Michael Johns
  • 2015 James Davis, Jr.
  • 2014 Johnny Richardson
  • 2013 Raymond Thompson
  • 2012 Paula M. Marino
  • 2011 Dr. Linda C. Lucas
  • 2010 Scott Bruner
  • 2009 Dr. Fouad Fouad
  • 2008 Daniel E. Whitaker
  • 2007 Alicia H. Rudolph
  • 2006 Harold Hite
  • 2005 Thomas Fletcher Talbot
  • 2004 Martha Warren Bidez
  • 2003 Gregg L. Vaugh
  • 2002 Paul Elkourie
  • 2001 Edward A. Senter
  • 2000 Gary J. Grimes
  • 1999 Charles Hack Sain
  • 1998 Dale Paul Evely
  • 1997 Edmund P. Segner
  • 1996 Darrel G. Piatt
  • 1995 Theodore S.  Spangenberg, Jr.
  • 1994 Stephen P. Sain
  • 1993 Earl R. Foust
  • 1992 Jay Goldman
  • 1991 Gerald Wilbanks
  • 1990 J. Robert Kattus
  • 1989 J. Thomas Beckham, Jr.
  • 1988 Robert H. Gilbreath, Jr.
  • 1987 Charles H. Goodman
  • 1986 Charles E. Hickman
  • 1985 David A. Conner
  • 1984 Edwin M. Hardin
  • 1983 Edward L. Williamson
  • 1982 William F. Edmonds
  • 1981 Thomas A. Saunders
  • 1980 John W. Weeks
  • 1979 Fred L. Clayton, Jr.
  • 1978 Edwin M. Hardin
  • 1977 Joseph H. Appleton
  • 1976 James B. Saxon
  • 1975 Hewitt A. Snow
  • 1974 Charles Von Herrmann, Jr.
  • 1973 John Perrigin
  • 1972 Alvah V. Barron
  • 1971 Erskine Vandergrift
  • 1970 Charles E. Clark
  • 1969 C. E. Ashbury
  • 1968 W. R. Brownlee
  • 1967 K. R. Daniel
  • 1966 S. W. Reese

 

Young Engineer of the Year
  • 2016 Michael Tortorici
  • 2015 Meredith Caldwell
  • 2014 Demitrius Davis
  • 2013 Joan Smith
  • 2012 Jason A. Partain
  • 2011 Christopher M. Gray
  • 2010 Jessica Manfredi
  • 2009 Shunna Marie Cannon
  • 2008 Thomas B. Saunders, Jr.
  • 2007 Elizabeth M. Kuhn
  • 2006 Jeremiah C. Haswell
  • 2005 Gregory P. Barnett
  • 2004 John Randall Horton
  • 2003 William Carden
  • 2002 Jennifer Gray
  • 2001 Alicia Rudolph
  • 2000 Chris Stripling
  • 1999 James Nietfeld
  • 1998 Douglas Eugene Rawson
  • 1997 Kelly Lynn Winnett
  • 1996 Tom Williams
  • 1995 Jeffrey Raymond Brown
  • 1994 Susan Hain Clark
  • 1993 Robert R. Hardman
  • 1992 Cary Campbell
  • 1991 Patricia F. Barron
  • 1990 Elizabeth F. Philpot
  • 1989 Sandra A. Wood
  • 1988 Martha W. Bidez
  • 1987 Kenneth P. Apperson
  • 1986 Steve M. Wilson
  • 1985 Thomas Roy Harrell
  • 1984 Paul A. Scheuermann
  • 1983 Jerry M. Trimm
  • 1982 J. Barry Andrews
  • 1981 Earl R. Foust
  • 1980 Rodney E. Powell
  • 1979 Victor L. Hutcheson
  • 1978 Wayne A. Owen
  • 1977 David P. Henry
  • 1976 Robert H. Gilbreath, Jr.
  • 1975 Jerry V. Bell
  • 1974 Thomas Saunders
  • 1973 Frank Lockridge
  • 1972 Thomas Gachet
  • 1971 David R. Shaw
  • 1970 J. Donald Thornburgh

 

Distinguished Service Award 

  • 2016 Lawren Pratt
  • 2015 Shelia Montgomery Mills
  • 2014 Marsha Morgan
  • 2013 Julia Green
  • 2012 Joseph H. Appleton
  • 2011 Daniel K. Glover
  • 2010 Dr. Jay Goldman
  • 2009 Edward Senter 
  • 2008 Chris Sorensen
  • 2007 Lamar T. Hawkins
  • 2006 Edmund Segner
  • 2005 Earl H. Pearce
  • 2004 John W. Krupsky
  • 2003 Stephen E. Wells
  • 2002 Michelle Ballew
  • 2001 Sandy Wood
  • 2000 Charles W. Morris
  • 1999 Carnetta Davis
  • 1998 John G. Pfrimmer
  • 1997 Gerald Wilbanks
  • 1996 George Armstrong
  • 1995 Daniel Javorka
  • 1994 Andrew Tim Wuska

 

Educator of the Year Award

  • 2016 Dr. Viola Acoff
  • 2015 Dr. Beth Todd
  • 2014 Jeff Gray
 
Engineering Leadership Award
  • 2016 Dr. Stuart Bell
  • 2015 Paula Marino
  • 2014 General Charles C. Krulak
  • 2013 Randy Skagen
  • 2012 Penny Manuel
  • 2011 Carol Z. Garrison
  • 2010 Charles D. Ernst
  • 2009 Garry N. Drummond
  • 2008 M. Miller Gorrie
  • 2007 W. Paul Bowers
  • 2006 Ted C. Kennedy
  • 2005 Charles H. (Hack) Sain
  • 2004 Charles D. McCrary
  • 2003 Van L. Richey
  • 2002 T. Michael Goodrich
  • 2001 Elmer B. Harris
Powered by Wild Apricot Membership Software